Noc Świętojańska 2016

Powiększ obraz

25 czerwca 2016 r. około gody.17.00 w ciążeńskim w amfiteatrze rozpoczęto uroczystości związane z Nocą świętojańska 2016 . Wójt Gminy Lądek Artur Miętkiewicz objął Honorowy Patronat nad impreza i ją uroczyście otworzył .

Patronat medialny objęli: Tv Wielkopolska, Radio Zet Gold, Kurier Słupecki, Gazeta Słupecka. Organizatorami tegorocznej imprezy byli. Urząd Gminy w Lądku, Gminny Ośrodek Kultury w Lądku ze Świetlicą Wiejska w Ciążeniu , Koło Aktywnych Pan, OSP w Ciążeniu. Po uroczystym powitaniu gości zaproszonych , prowadzący imprezę przedstawił program i zachęcał do udziału w konkursie na NAJPIEKNIEJSZY WIANEK SWIETOJANSKI

Noc świętojańska w Ciążeniu to tradycyjna uroczystość organizowana od bardzo dawna, związana jest z lokalnym kościołem pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela corocznie odbywa się tu odpust 24 czerwca , poprzedzony Nocą świętojańską . Przodkowie zbierali się nad rzeka Warta , palili ognisko na znak odpędzenia złych duchów a ksiądz świecił wodę aby można było się kąpać w rzece .
Jako pierwsi na scenie pojawili się przedszkolacy z Ciążenia: 3-4 latki wykonały tańce które przygotowywały pod czułym okiem pań: Agnieszki Druchlińskiej i Moniki Michalak , po nich wystąpiła młodzież ze szkoły podstawowej w Ciążeniu , która została przygotowana przez panie: Bożenę Stałowską i Alicję Waszak , również z tańcami . Kolejny występ został przygotowany przez dziewczęta uczęszczające na zajęcia w Świetlicy w Ciążeniu które przygotowywały się pod czujnym okiem pani Mileny Knopkiewicz.
Następnie to już występy solistów :
Na scenie pojawiła się Dominika Grzelczak uczennica szkoły Podstawowej ale także szkoły muzycznej YAMAHA , która zaprezentowała trzy utwory . reprezentowała gminę i otrzymała wyróżnienie w konkursie „Graj i śpiewaj z Yamahą”. Była uczestniczka konkursu „Wygraj sukces”
Jako następna wystąpiła Magdalena Grzelczak , uczennica gimnazjum w Lądku, jest także uczennicą szkoły muzycznej YAMAHA. Dwa razy uczestniczyła w konkursie „Englih Sining”. Uczy się na gitarze klasycznej, interesuje się muzyką.
Ostatnim solista który wystąpił był Jasiu Słowiński , który ma na swoim koncie wiele nagród nie tylko muzycznych ale i kulinarnych są to m.in. : Wyróżnienie w konkursie piosenki anglojęzycznej w Słupcy w 2012 i 2013 , Zajęcie I miejsca w konkursie Bożonarodzeniowym na Najpiękniejszy stół świąteczny wraz koleżanką z klasy w 2013 w Żychlinie, Zajęcie I miejsca w konkursie polskiej piosenki miłosnej we Wrześni razem ze szkolnym zespołem w 2014, recital zorganizowany przez GOK w Lądku w 2014
ogłoszenie wyników konkursu na „Najpiękniejszy wianek świętojański 2016 ”
Komisja konkursowa powołana została przez organizatorów : przewodnicząca komisji: Pani Zofia Wawrzyniak lokalna malarka ,emerytowany nauczyciel plastyki, członkowie komisji: pani Nina Badowska ,emerytowany nauczyciel , artysta z Poznania oraz pani Bożena Fibik-Beim , artysta , pracownik domu kultury w Poznaniu
Do konkursów przystąpiło 30 uczestników:
I – miejsce Mateusz Podgórny
II- miejsce Zosia i Oliwia Marysiak
III – miejsce Zofia Kamińska
Nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu otrzymała – Pola Przespolewska
Nagrodę dla najstarszego uczestnika otrzymały – Agata i Małgorzata Strzelczyk
Wyróżnienia otrzymały : Ewelina Siuba, Gabrysia Sobczak, Dominika Bartkowska, Julia Siuba, Pola Nowak
Nagrody specjalne ufundowane przez Gazetę Słupecką otrzymały : Lena Szumigalska i Jakub Szymanowski, od Kuriera Słupeckiego – Damian Kuźniewski, od Radia Zet Gold – Patryk Nowak , od GOK w Lądku – Kalina Sikorska. Dla pozostałych uczestników konkursu organizatorzy przygotowali nagrody pocieszenia.
Sponsorami w/w konkursu byli: GOK w Lądku, OSP w Ciążeniu, Barbara Siwek, Jerzy Czechowski, Waldemar Błaszczak, Marta Portala, Kurier Słupecki, Gazeta Słupecka, Radio Zet Gold,
Nagrody w konkursie łuczniczym zostały ufundowane przez panią Annę Suszkę
Zwyciężczynią w kategorii najmłodszych okazała się Marietta Druchlińska
Najlepiej strzelającą z łuku w kategorii kobiet okazała się pani Sikorska
A najtrafniej strzelającym w kategorii mężczyzn okazał się pan Nowicki
Konkurs został przeprowadzony przez Stanice Rycerską
W części obrzędowej – dziewczęta pod czujnym okiem pani Mileny Knopkiewicz ze Swietlicy w Ciążeniu przygotowały inscenizację odpalenia ognia i przeniosły go w uroczystym pochodzie nad rzekę Warte gdzie został zgaszony. Po poświęceniu wody został rozniecony nowy ogień – symbol ogniska domowego przeniesiony został do amfiteatru .Uczestnicy puszczali wianki przygotowane na konkurs.
Po powrocie z nad rzeki czekały uczestników kolejne emocje bo ok. godz: 21.00 pojawił się na scenie zespół KORDIAN którego głównym sponsorem był Wójt Gminy Lądek Artur Miętkiewicz. Zespół rozbawił wielu uczestników festynu bo tafla amfiteatru zapełniała się tańczącymi parami. Po występie gwiazdy organizatorzy +zaprosili również na zabawę taneczną .

Sponsorami Nocy świętojańskiej 2016 w Ciążeniu byli:
Artur Miętkiewicz, Jerzy Orchowski, Stefan Zieliński, Waldemar Błaszczak, Anna Suszka, Bank Spółdzielczy w Słupcy, Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie, Gminny Ośrodek Kultury w Lądku, Gospodarstwo Rolne”Rolgos” , OSP w Ciążeniu, Barbara Siwek, Jerzy Czechowski, Orchowski Włodzimierz, Małgorzata Marciniak, Wiechcińska Ewa , Bogdan Kaczmarek, Edyta Orchowska, Tomasz Karolak, Włodzimierz Kryszak, Tomasz Sobczak, Jerzy Franczak, Łukasz Czajka , Rafał Sypniewski, Jerzy i Paweł Przybyła, Michał Szumigalski, Wojciech Nowakowski, Kacper Urbański, Agencja Reklamowa B6, Marta Portala, Iwona Szubińska, Hanna i Piotr Mieloch , Kółko Rolnicze w Ciążeniu.
Organizatorzy dziękują : pani Dyrektor szkoły Podstawowej w Ciążeniu Bożenie Błaszczak, kierownikowi i pracownikom ZGK w Lądku, paniom z komisji konkursowej, wszystkim uczestnikom, którzy przygotowali wianki oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację imprezy.