25 listopada br Gminny Ośrodek Kultury obchodził swój jubileusz 40 lecia. Wszystkich zebranych gości powitała obecna dyrektor Iwona Szubińska która przedstawiła krótką historię GOK :
„Uchwała nr 45/76 Gminnej Rady Narodowej w Lądku z dnia 22 października 1976 roku w sprawie powołania Gminnego Ośrodka Kultury w Lądku z dniem 1 stycznia 1976 roku z siedziba w Lądku. ( dokument jest na wystawie ) W podpisie Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej – W. Szymaszek . 31 stycznia 1985 roku Uchwałą nr IV/23/85 zatwierdzono statut Gminnego Ośrodka Kultury w Lądku.
Uchwałą nr XV/76/07 Rady Gminy Lądek z dnia 28 grudnia 2007 przekształcono Gminny Ośrodek Kultury w samorządową instytucję Kultury z dniem 1 stycznia 2008 roku. W podpisie przewodniczący rady Gminy Waldemar Herudziński
Pierwszym lokum Gminnego Ośrodka Kultury była obecna Apteka w sali OSP w Lądku a w tym czasie trwała nadbudowa budynku w którym obecnie mieści się GOK w Lądku.
Pierwszym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury był Pan Andrzej Pawela , po nim Funkcję objęła Pani Regina Dulcet , następnie dyrektorem był Pan Michał Kamiński, 4 dyrektorem była Pani Arleta Bojańska ( dzisiaj Skubisz) następnie na stanowisko dyrektora powróciła pani Regina Dulcet a po niej od roku 1988 pełnię te funkcję z przerwą od marca – grudnia 2010 gdzie pełnił obowiązki dyrektora Pan Piotr Kaźmierczak i ponownie od 2011 roku pełnie funkcję dyrektora”.
Pracownicy GOK na przełomie tych 40 lat to :
Arleta Bojańska ( Skubisz) – instruktor
Lidia Rybicka ( Furmaniak) – instruktor
Iwona Łuczyńska ( Szubińska) – instruktor
Piotr Kaźmierczak – instruktor
Urszula Jackowska ( Ławniczak ) – instruktor Świetlicy Wiejskiej w Ciążeniu
Milena Knopkiewicz – instruktor Świetlicy Wiejskiej w Ciążeniu
Sabina Dulcet – sprzątaczka
Jadwiga Kaźmierczak – sprzątaczka
Irena Szubińska – sprzątaczka
Instruktorzy godzinowi :
Pani Jadwiga Frydrychowicz – prowadziła kółko recytatorskie i poezji
Pan Stefan Sawicki – prowadził zespół śpiewaczy Seniorów
Pan Grzegorz Cierzniak – prowadził zespół wokalny
Uczczono minutą ciszy osoby ,które już odeszły a były związane z Gminnym Ośrodkiem Kultury .
Od 1976 roku Gminny Ośrodek Kultury służy mieszkańcom, zapewniając im jak najszersze uczestnictwo w kulturze. Pomimo trudnych warunków lokalowych różnorodna oferta wciąż się wzbogaca i kierowana jest do osób w każdym wieku.
Misją GOK jest rozwój kultury , przekazywanie wartości i umiejętności oraz zachowanie wielokulturowego dziedzictwa i tradycji lokalnej. Istnieje po to aby w ludziach pobudzać chęć do działania i obcowania z kulturą. Mieszkańcy w każdym wieku są naszym potencjałem a ich pomysły , naszym mechanizmem napędowym. Chce nadal sprzyjać ich rozwojowi osobistemu i tworzyć warunki do integracyjnego rozwoju naszej społeczności lokalnej.
Propaguje szeroko rozumiany ruch kulturalny, wspiera tradycje lokalne, regionalne poprzez organizowanie konkursów , spotkań a także warsztatów rękodzieła artystycznego. Prace lokalnych artystów i twórców eksponujemy podczas wystaw w naszym ośrodku Kultury oraz podczas imprez plenerowych.
Szczególną troską otacza dzieci i młodzież. Zajęcia prowadzone w naszym ośrodku kształtują wrażliwość młodych ludzi która pozwala im znaleźć właściwą dla nich formę artystycznej ekspresji dzięki zajęciom: plastycznym, muzycznym, teatralnym, kulinarnym. Wiele możliwości prezentacji swoich dokonań mają nasi podopieczni podczas: imprez plenerowych, wyjazdów , pikników artystycznych.
Nie zaniedbuje też osób starszych, którzy w naszym ośrodku rozwijają swoje talenty artystyczne w dziedzinie wokalnej. Zespół śpiewaczy Seniorów zapoczątkowała dyrektor Arleta Bojańska. Obecny Klub Seniora „Radość” który bardzo często przygotowuje programy artystyczne słowno-muzyczne występując na terenie gminy , powiatu i jeszcze dalej. Spotykają się od ponad 23 lat w każdy wtorek i mają na swoim kocie wiele sukcesów w tej dziedzinie.
– Zespoły i koła zainteresowań – Praca z dziećmi
1. obecnie działają takie koła zainteresowań jak :
– kółko plastyczne około 40 dzieci w dwóch grupach wiekowych
– kółko języka angielskiego 56 dzieci w czterech grupach wiekowych
– nauka gry na gitarze 6 dzieci,
Ze względów lokalowych częściowo ograniczono zajęcia , aby pogodzić z zajęciami Uniwersytetu
Wcześniej działało również kółko teatralne „Wesołe Skrzaty” , ale ze względów lokalowych zawieszono działalność tego koła.
Organizowany jest również Gminny Przegląd Piosenki Przedszkolnej , który po raz pierwszy odbył się w 1981 roku zorganizowany przez ówczesną dyrektor Arletę Bojańską i jest wspaniałą imprezą , która nadal jest kontynuowana.
Na przestrzeni 40 lat w GOK działały takie zespoły jak :
– zespół muzyczny FARADY powstał w maju 1972 roku instrumenty zostały przejęte od zespołu LĘDZIANIE skład zespołu : KIEROWNIK- Andrzej Pawela( saksofon altowy i klarnet, Wiesław Roman –organy , Stanisław Śmigielski – perkusja. Na przełomie roku 1972/1973 nastąpiła zmiana składu zespołu po rezygnacji Andrzeja Paweli kierownikiem zespołu został Stanisław Śmigielski a w skład zespołu weszli: Wiesław Roman , Zbigniew Śmiechowski-gitara rytmiczna i wokal, Lech Rewers-gitara basowa i wokal
W roku 1974 powstał po długich poszukiwaniach składu FAR-LEND gdzie kierownikiem zespołu był Pan Stanisław ŚMIGIELSKI ( perkusja)– instrumenty klawiszowe i wokal Grzegorz Cierzniak , saksofon tenorowy – Wacław Pawela, Eugeniusz Grajek – gitara basowa i wokal zespół uświetniał wiele imprezy lokalnych. W końcu lat 70 ze względu na stan zdrowia zrezygnował Eugeniusz Grajek a w jego miejsce wszedł Michał Kamiński – gitara rytmiczna i wokal. W tym składzie zespól grał do końca lat 80 tych. Na przełomie lat 80/90 z członka zespołu zrezygnował również na stan zdrowia Stanisław Śmigielski. Zespól jeszcze funkcjonował około roku samoistnie się rozwiązał.
– Główne Projekty realizowane przez GOK
W 2009 roku w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w okresie od 2 lutego – 30 czerwca 2009 realizowany był projekt „W naszej gminie jest pięknie i smacznie ,przyjedźcie do nas i sami zobaczcie” z którego została wyposażona kuchnia w sprzęt AGD oraz inne wyposażenie kuchni ( zmywarka, kuchnia elektryczna, lodowka i odbyły się szkolenia : Ekologia w Agroturystyce, Aspekty prawa cywilnego w Agroturystyce, Podstawy języka ang i niemieckiego w Agroturystyce, zasady BHP i PPoż w Agroturystyce, Prawo podatkowe w agroturystyce , warsztaty gotowania potraw lokalnych. Wydany został folder
Natomiast w 2010 roku w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w okresie od 2 lutego do 30 czerwca 2010 realizowany był projekt „Odpoczynek w naszej gminie już na całą Polskę słynie” z którego została wyposażona kuchnia w sprzęt i akcesoria a odbyły się warsztaty : wyrobów ze słomy i siana, warsztaty hafciarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie, pisania projektów, robotek ręcznych . Zrealizowany został film promujący gminę Lądek
w 2011 roku realizowaliśmy projekt „Remont wraz z wyposażeniem Gminnego Ośrodka Kultury w lądku” przyznany przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania : Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju. Z projektu wykonane zostały: zakupiono klimatyzator ,wymiana podłogi na wykładzinę przemysłową, zakupiono 10 stolików i 30 krzeseł
– Klub Seniora
Seniorzy już od wielu lat w naszym ośrodku rozwijają swoje talenty artystyczne w dziedzinie wokalnej. Już dyrektor Arleta Bojańska zapoczątkowała spotkania seniorów i nadal ta forma działalności się rozwija .Zespół śpiewaczy Klubu Seniora „Radość” który bardzo często przygotowuje programy artystyczne słowno-muzyczne występując na terenie gminy , powiatu i jeszcze dalej. Spotykają się od ponad 23 lat w każdy wtorek i mają na swoim kocie wiele sukcesów w tej dziedzinie.
– Filia w Ciążeniu –
Dzięki filii w Ciążeniu możemy dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Różnorodna oferta Świetlicy skupia wkoło siebie dzieci młodzież i dorosłych którzy rozwijają się artystycznie w wielu dziedzinach . Pamiętamy Zespół BIESIADA , który uświetniał swoimi występami wiele imprez lokalnych na terenie gminy a
– Stowarzyszenie Warto Pomagać
Od samego początku powstania Stowarzyszenia „Warto Pomagać” wspólnie realizujemy jako partnerzy wiele projektów dla dzieci, młodzieży i seniorów co było naszym założeniem przy powstawaniu stowarzyszenia oto kilka najważniejszych :
2009 rok – „ Zaplanuj swoją przyszłość” ,
2010 – Uwierz w siebie dla kobiet wiejskich ,oraz projekt „Zrozumieć starość”
2011 – Tradycje świąteczne, kolonie letnie
2012 – nasza wieś w obiektywie młodzieży, Most Międzypokoleniowy
2013 – c.d Most Międzypokoleniowy, kolonie letnie w Darłówku
2014 – Most międzypokoleniowy – podsumowanie projektu
2015 – „Tradycje naszą przyszłością” ,”Noc świętojańska w Ciążeniu” , kolonie letnie w Ustce
2016 – „ Działania na rzecz wspierania osób starszych” i kolonie letnie w Mrzeżynie
– LUTW
Od października 2015 roku rozpoczął swą działalność LUTW jako komórka organizacyjna GOK. Chcemy zapewnić ludziom 50+ szansę jak najszerszego rozwoju. Słuchacze uczestniczą w sekcjach: plastyczna – malarstwo , rękodzieło artystyczne, muzyczna –chór, sportowa „gimnastyka dla zdrowia” i nordic-walking, językowa-angielski, informatyczna, turystyczna, a od tego roku akademickiego poszerzono o sekcję kulinarną na wniosek słuchaczy. Obecnie LUTW liczy 75 słuchaczy
Imprezy i wystawy
Stałe cykliczne to : WOŚP , konkursy: fotograficzne, plastyczne , ferie zimowe, Przeglądy piosenki Przedszkolnej od 81 roku , wystawy amatorskiego malarstwa i rękodzieła artystycznego, wieczornice patriotyczne oraz poświęcone rocznicy śmierci Jana Pawła II, Narodowe Święta Uchwalenia Konstytucji 3.V i Odzyskania Niepodległości 11 listopada, bierzemy czynny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Słowiańskiej w Lądzie , w Nocy ŚWIĘTOJAŃKIEJ w Ciążeniu ,organizujemy wakacje dla dzieci , bale karnawałowe dla dzieci ,młodzieży i seniorów, wykonujemy , organizujemy festyny dla mieszkańców i okolic ,Zaduszki Poetyckie od wielu lat organizujemy Turnieje Szachowe , konkursy plastyczne i fotograficzne, Wieczory wigilijne ,oraz sylwester dla młodzieży,
Ponadto organizowaliśmy również : Recitale dla młodej utalentowanej młodzieży z terenu naszej gminy, koncerty z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Wieczór poświęcony 34 rocznicy wybuchu stanu wojennego wspólnie z gimnazjum , odbywały się kilku krotnie spotkania ze słupeckimi Sybirakami,
Pomagamy również mieszkańcom w ramach współpracy w przygotowaniu dekoracji na różne uroczystości okolicznościowe
W GOK odbywają się również badania profilaktyczne dla mieszkańców : badanie słuchu, wzroku, raka jelita grubego, mammografii,
Podczas jubileuszu wystąpili: Klub Seniora „Radość” , Przedszkolaki z Dolan , Chór LUTW oraz Robert Ludowicz z przygotowanymi okolicznościowymi występami . Po występach Dyrektor GOK podziękowała osobom które zasłużyły się w rozwój Gminnego Ośrodka Kultury , czynnie współdziałały i służyły zawsze swoją pomocą przez 40 lat. Na zakończenie zostało odśpiewane 100 lat i wszyscy zebrani zostali zaproszeni do wzniesienia toastu lampką szampana oraz skosztowania okolicznościowego tortu.
Dyrektor wraz z pracownikami dziękuje wszystkim obecnym za przybycie , za wspaniałe życzenia, za występy, za upominki. Dziękujemy również osobom które pomogły w realizowaniu tego jubileuszu: sekcji kulinarnej LUTW, pracownikom ZGK oraz Zarządowi OSP w Lądku za użyczenie sali.