„Wypoczynek, sport, spotkania z historią Polski nad morzem”-
tematem przewodnim kolonii letnich
Stowarzyszenie „Warto Pomagać” działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lądku już wielokrotnie było organizatorem kolonii letnich dla dzieci z terenu gminy Lądek. W tym roku dzieci odpoczywały czynnie w Ustroniu Morskim w Ośrodku Kolonijnym „Węgielek” w terminie od 07. 07. 2019r do 17.07. 2019r. Osobą nadzorującą projekt jak zwykle była pani Janina Taras przewodnicząca Stowarzyszenia „Warto Pomagać”, która od wielu lat sprawowała funkcję kierownika kolonii. W tym roku funkcję tę przejęła pani Dorota Rudolf, zdając egzamin szefa celująco. Tak ocenili jej pracę wychowawcy kolonijni: pani Renata Sobieraj, pan Piotr Kaźmierczak i pan Arkadiusz Ciesiółka.
Grupa składała się z 48 kolonistów. Program kolonii był bardzo bogaty, o co zadbała kolonijna kadra. Pogoda dopisała jak na zamówienie, dzięki czemu program zaplanowany w 100% zrealizowano. Koloniści z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach sportowych:
w Olimpiadzie Kolonijnej, w Turnieju Rekreacyjno- Sportowym, Turnieju Tenisa Stołowego. Swoją sprawność fizyczną dzieciaki sprawdziły w Parku Linowym, gdzie wychowawcy z podziwem obserwowali ich poczynania. Do ważniejszych wydarzeń na kolonii można dodać: wycieczkę do Western Parku, seans filmowy w kinie 7D, występ Magika, oraz wycieczkę do Kołobrzegu.
W Kołobrzegu grupa spędziła cały dzień. Program wycieczki był bardzo bogaty: spacer promenadą
i molo, zwiedzanie latarni morskiej, rejs statkiem, zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego, podziwianie pomników i rzeźb Zaślubin z Morzem, „Ukryta Kraina”.
Koloniści przez cały turnus uczestniczyli w licznych konkursach: konkursie czystości, konkursie na najsympatyczniejszego kolonistę, konkursie na najpiękniejszą rzeźbę z piasku oraz w konkursie na Miss i Mistera kolonii, „Pamiętnik Kolonisty” – pisanie wspomnień przez kolonistów
Aktywnie i wzorowo koloniści zaangażowali się w przeprowadzenie Wieczoru Satyry i Humoru oraz zabawy w Kalambury. Aura sprzyjała, dzięki czemu młodzież korzystała z kąpieli morskiej i słonecznej. Niezwykłym dniem był dzień chrztu kolonijnego Neptunalia „Kolorowy zawrót głowy” z pasowaniem na kolonistę. W tym roku do chrztu przystąpiło 18 kolonistów.
Każdy dzień uzupełniały zajęcia profilaktyczne, których celem było przeciwdziałanie patologiom społecznym: rozpoznawanie potrzeb, zainteresowań i możliwości dzieci i młodzieży, ukazywanie negatywnych stron agresji i przemocy, integracja grupy poprzez prace i zabawy zespołowe, kształtowanie cech osobowości, postaw i zachowań powszechnie wskazanych
i akceptowanych społecznie. Zajęcia profilaktyczne „RAZEM NAD MORZEM”, to także warsztaty plastyczne „Pomaluj swoją koszulkę” oraz „Poczta Kolonijna”
Wszyscy jednogłośnie ocenili tegoroczne kolonie za bardzo udane. Większość zadeklarowała chęć wyjazdu na kolonie w przyszłym roku.
Sponsorami naszego programu kolonijnego pod hasłem
„Wypoczynek, sport, spotkania z historią Polski nad morzem”
byli:
• Urząd Gminy Lądek
• Kuratorium Oświaty
• Radny Powiatu Słupeckiego
– Pan Jerzy Orchowski
• Wójt Gminy Lądek
– Pan Artur Miętkiewicz
• Przewodniczący Rady Gminy Lądek
– Pan Waldemar Błaszczak
• Radni Gminy Lądek
– Pan Tomasz Kaszuba
– Pani Katarzyna Wojewoda
– Pan Adam Szygenda
– Pan Jerzy Czechowski
– Pan Bogdan Kaczmarek
– Pan Jacek Kujawa
– Pan Rafał Piotrowski
– Pan Przemysław Różański
– Pani Barbara Siwek
Serdeczne podziękowania dla sponsorów i darczyńców składają koloniści, wychowawcy oraz organizatorzy.